Forum poświęcone zagadnieniom klimatyzacji i wentylacji
Człowiek w procesie oddychania pobiera z powietrza tlen, a wydziela dwutlenek węgla. W spoczynku zdrowy człowiek oddycha około 16 razy na minutę. W czasie jednego oddechu, wdycha i wydycha ok. 500 cm3 powietrza, co nazywane jest objętością oddechową TV (ang. tidal volume). Wynika z tego, że wentylacja minutowa płuc równa jest 8 dm3/min. Zatem w ciągu minuty, 250 cm3 O2 przechodzi do organizmu, a wydalane jest 200 cm3 CO2. Powietrze wydychane przez człowieka zawiera od 2 do 3% dwutlenku węgla. Stężenie O2 w powietrzu mniejsze od 18% jest uważane za szkodliwe dla zdrowia człowieka. Zaleca się, aby udział CO2 w pomieszczeniu, w którym przebywają ludzie, nie przekraczał 0,15%. Niektóre standardy, w tym amerykańskie i unijne określają koncentrację CO2 w powietrzu wewnątrz budynku wynosząca 800 - 1500 ppm, co odpowiada ilości powietrza wentylacyjnego 20 -30 m3/h na osobę.
Zawartość dwutlenku węgla w powietrzu powinna być również kontrolowana i sterowana w procesach rolniczych. Rośliny uprawiane pod osłonami są narażone na niedostatek dwutlenku węgla, który jest dla nich głównym składnikiem odżywczym. Większość roślin uprawnych wymaga dla maksymalnej produkcji 800 - 1000 ppm CO2, a więc stężenia wyższego niż normalnie występujące w powietrzu (ok. 400 ppm). W szklarni lub w namiocie foliowym, w wyniku fotosyntezy roślin, stężenie dwutlenku węgla może obniżyć się nawet do 200 ppm. Dlatego, aby zwiększyć plon upraw szklarniowych często stosuje się dokarmianie roślin CO2 (ze zbiorników luMikroklimat to warunki środowiskowe w pomieszczeniach. Pomieszczeniem określane są natomiast przestrzenie zamknięte, w których panują parametry mikroklimatyczne specyficzne dla warunków użytkowania, określonych odpowiednimi przepisamilub wymogami technologicznymi. W takiej definicji mieszczą się:
pomieszczenia mieszkalne i biurowe;
pomieszczenia przemysłowe (produkcyjne);
pomieszczenia czystości z nadciśnieniem lub podciśnieniem;
wszelkiego rodzaju magazyny artykułów przemysłowych;
magazyny i hurtownie leków, artykułów spożywczych;
magazyny uzbrojenia;
środki transportu farmaceutyków lub artykułów spożywczych;
laboratoria wzorcujące i/lub badawcze, pracownie naukowe;
komory klimatyczne;
zamrażarki, chłodziarki, lodówki, cieplarki.
Wymienione pomieszczenia wyszczególnione są również w zakresie akredytacji działu badawczego laboratorium. Badanie mikroklimatu polegają zasadniczo na pomiarach rozkładu temperatury i wilgotności względnej w pomieszczeniu. Pomiary są rejestrowane, a wyniki analizowane i poddawane obróbce matematycznej w celu obliczenia niepewności pomiarów. Wszystkie badania muszą być bardzo dokładnie uzgadniane z klientem, który albo sam określa rozmieszczenie punktów pomiarowych, częstotliwość rejestracji oraz okres rejestracji, albo zleca to kompetentnemu pracownikowi laboratorium, akceptując podpisem takie uzgodnienie. Każdy z przyrządów wykorzystywanych do badań mikroklimatu, jest wzorcowany w dziale wzorcowań laboratorium i posiada aktualne świadectwo wzorcowania. Na podstawie analizy danych zarejestrowanych tworzy się tzw. mapping temperatury i wilgotności względnej oraz o ile taka potrzeba istnieje również ciśnienia barometrycznego.
Wykonanie i przebieg procesu badań, dokumentowane jest poprzez sporządzenie w miejscu pomiaru „Protokołu z wykonania badań”. Wszystkie wyniki pomiarów zapisywane w zbiorze na dysku komputera i stanowią załącznik do protokołu.
Na podstawie wyników pomiarów zebranych podczas badań i na podstawie świadectw wzorcowania przyrządów wykorzystywanych do badań, opracowywane są wyniki pomiarów. Dla każdego punktu obliczany jest wynik pomiaru (jako algebraiczna suma wartości pomiaru i poprawki używanego przyrządu kontrolnego) oraz rozszerzona niepewność pomiaru. Wyniki są opracowywane przy pomocy arkusza kalkulacyjnego Microsoft Excel, do którego kopiowane są odpowiednio wcześniej zebrane w plikach wyniki pomiarów. W przypadku niejednoznacznych, niespodziewanych bądź budzących wątpliwość wyników badań, przeprowadzana jest analiza wyników i określana prawdopodobna przyczyna niepowodzenia badań. W uzgodnieniu z klientem, badania są powtarzane z uwzględnieniem analizy przyczyny poprzedniego niepowodzenia, a w szczególnych przypadkach użyty zostaje inny egzemplarz przyrządu pomiarowego.
Dowodem wykonania badań, jest wystawione przez laboratorium „Sprawozdanie z badań”. Sprawozdanie zawiera opracowane wyniki, które sformułowano zgodnie z zaleceniami jednostki akredytującej. Na Sprawozdaniu z badań mikroklimatu pomieszczeń objętych zakresem akredytacji, umieszcza się logo laboratorium akredytowanego. Zawartość merytoryczna Sprawozdania jest zgodna z życzeniami klienta i wymaganiami normy PN-EN ISO/IEC 17025:2001 „Ogólne wymagania dotyczące kompetencji laboratoriów badawczych i wzorcujących”. Sprawozdanie ma ujednoliconą szatę graficzną wg wzoru opracowanego przez laboratorium i zatwierdzonego przez jednostkę akredytującą.
Więcej o Laboratorium można dowiedzieć się na stronach internetowychb zawartym w spalinach pochodzących z nagrzewnic gazowych, spalinowych, itp.). Zabieg taki pozwala zwiększyć plon nawet o kilkadziesiąt procent.
Ostatnio edytowany przez jacko (2012-03-17 07:35:53)
Offline
Administrator
Leiej jak mleko ma promili 6.
Zbiorniki od hydroforu są bardzo dobrze ocynkowane i były używane do zimnej wody. Wewnątrz jest tylko trochę kamienia ale to nie problem.
Pewnie, że jeśli to zupełna staroć to nie polecam.
Ja kupiłem swego czasu na złomie zbiornik z 1985r 300 litrów w super stanie za 60zł bo na tabliczce znamionowej była taka waga.
Po małym liftingu zrobiłem z niego drugi wymiennik jak na rysunku, który już przedstawiłem. Koszt całości na gotowo z wężownicą i złączkami to jakieś 150-200 zł. Drogo czy tanio, dobre czy złe rozwiązanie, nie wiem, sami oceńcie.
Ale nie rozcinajcie zbiorników.:!:
Da się sprytnie wsadzić wężownicę z miedzi. Moja miała 12 m z Φ12. Aluminium polerowane wsp. pochłaniania- 0.38 wsp. emisji- 0.027 selektywność- 14
Aluminium utlenione wsp. pochłaniania-0.43 wsp. emisji- 0.765 selektywność- 0.55
Beton wsp. pochł.- 0.9 wsp. emisji- 0.6 selektywność- 1.5
farba biała (TiO2) wsp pochł.- 0.19 wsp. emisji- 0.94 selektywność- 0.2
farba biała (ZnO) wsp. pochł.- 0.92 wsp. emisji- 0.12 selektywność- 7.7
Cu czarne wsp. pochł.- 0.93 wsp. emisji- 0.11 selektywność- 8.5
Miedź polerowana wsp pochł.- 0.036 wsp emisji- 0.35 selektywność- 0.1
Offline